Eksperci agencji celnej Bunasta zapowiadają, że eksporterzy nie będą mogli wwieźć określonych produktów na teren Wielkiej Brytanii bez odpowiedniego przygotowania. Projekt Border Target Operating Model to nowe podejście do kontroli bezpieczeństwa oraz kontroli sanitarnych i tosanitarnych (mających zastosowanie do przywozu żywych zwierząt, produktów zwierzęcych, roślin i produktów roślinnych). Określa on, w jaki sposób kontrole zostaną uproszczone, zdigitalizowane i sprowadzone do funkcji jednego okienka dla importu, eksportu i tranzytu, tzw. Single Trade Window.

Nadchodzące zmiany dotkną przewoźników transportujących produkty spożywcze i eksporterów żywności.
Eksport żywności, zwierząt i produktów pochodzenia roślinnego odpowiada za ponad 20% polskiego eksportu do UK. Sama wartość sprzedaży polskich towarów do Wielkiej Brytanii to 60,7 mld PLN. Nowe zasady będę wchodzić w życie etapami. Pierwsze już za prawie 4 miesiące. 31 października 2023 r. wprowadzone zostaną certyfikaty zdrowotne przy imporcie z Unii Europejskiej produktów pochodzenia zwierzęcego, roślin, produktów roślinnych oraz żywności (i paszy) wysokiego ryzyka niepochodzącej od zwierząt średniego ryzyka. 31 stycznia 2024 r. wejdzie w życie kontrola tożsamości i kontrola dokumentacji w oparciu o ryzyko w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego, roślin, produktów roślinnych oraz żywności (i paszy) wysokiego ryzyka niepochodzącej od zwierząt z UE.
Z kolei 31 października 2024 r. wejdzie obowiązek deklaracji bezpieczeństwa i ochrony dla towarów importowanych z Unii Europejski.

Docelowo, nowe zasady powinny usprawnić i przyspieszyć pracę na granicy UE z Wielką Brytanią.